Ali Şahin Site Logo
Menü

Aç Kurtlar Gibi Üşüşecekler…

Allah’ın Resulü Buyurdu ki;

“Aç insanların yemek kabına üşüştükleri gibi yakında diğer milletler de sizin başınıza üşüşeceklerdir. Dinleyenlerden biri: O gün bizim az oluşumuzdan mı böyle olacaktır? Deyince Rasulullah (sav): “Bilakis sizler o gün çok olacaksınız, fakat sizler sel üzerinde akıp giden çer çöp gibi olacaksınız. Allah (cc) düşmanlarınızın kalbinden sizden korkma duygusunu çekip alacaktır. Sizin kalbinize ise vehn sokacaktır” buyurdu. Yine dinleyenlerden biri: “Vehn nedir?” deyince Rasulullah (sav) “Dünyayı sevmek ölümden hoşlanmamaktır” buyurdu.” (Ebû Davut, el-Melahim, b. 5, Hadis no: 4297; Müsned-i İmam Ahmed, c. 2, sh. 359, c. 5, sh. 278)


Bu hadisi şerif asırlar öncesinden mucizevi bir şekilde günümüzü daha da ötesi tam da bugünü haber veriyor. Ortadoğu üzerine aç kurtlar gibi üşüşecekler…


100 yıl aradan sonra Arap Baharı ile aslına rücu etmek çabasında olan Ortadoğu yeni bir operasyonla yeniden hipnoz edilmeye, yeniden bitkisel hayata zorlanıyor. Uyanan cin yeniden lambaya hapsedilmeye çalışılıyor.


Karanlık terör laboratuvarlarında üretip Ortadoğu’ya sürdükleri IŞİD’i durdurma bahanesiyle Ortadoğu’yu bir yüz yıl daha sömürebilecekleri yeni bir formata sokmaya çalışıyorlar.


Batılı gizli servisler tarafından üretilmiş olan IŞİD’in 4 önemli misyonu vardı;

1-Ortadoğu’da İsrail ve Batının aleyhine gelişen Arap Baharı’nı sona erdirmek


2-Ortadoğu’nun siyasi, coğrafi, etnik bölünmüşlüğüne Şii-Sünni çatışması iklimleyerek bölünmüşlüğü daha da derinleştirmek


3-Ortadoğu üzerinde artan Türkiye’nin nüfuzunu sıfırlayıp Türkiye’yi hedef almak


4-Batılıların Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmeleri için bahane teşkil etmek


IŞİD kendisine yüklenen bu misyonların tamamını büyük bir başarı ile ifa etmiş durumda. Şimdi son aşama olan yeniden şekillendirme aşamasına geçilmiş durumda:


Afganistan İşgalinin Kopyası

ABD ve oluşturduğu koalisyon güçlerinin 2001 yılında EL Kaide’ye açtığı savaş sonrası Afganistan’ı işgali, son ABD Ve koalisyon askerlerinin de önümüzdeki Aralık ayında Afganistan’ı terketmesiyle birlikte ‘askeri anlamda’ sona ermiş olacak.


Ancak ne enteresandır ki, Afganistan’da El Kaide’ye bundan tam 13 yıl önce açılan savaşın sona erdiği günlerin arefesinde hem de 11 Eylül gibi sembolik bir tarihte yeni bir örgüte yeni bir coğrafyada savaş ilan ediliyor. Yani IŞİD’e Ortadoğu’da yine ABD ve oluşturduğu koalisyon güçleri tarafından açılan bir savaşa tanıklık ediyoruz.


Obama IŞİD’e açtıkları koalisyon savaşını 14 dakikalık bir konuşma ile dünya kamuoyuna duyurdu. IŞİD’e açılan sözde savaş ne kadar süreceği belirsiz, sinsi ve arkası son derece bulanık bir savaş. ABD, 2001 yılında El Kaide ve Taliban’a savaş açarken de bu savaşın uzun süreli bir savaş olacağını ilan etmişti. Bugün bakıyoruz IŞİD’e açılan bu savaşta da aynı noktanın altı çiziliyor. Kısa değil uzun süreli bir mücadelenin olacağı ifade ediliyor.


Ortadoğu Afganistanlaştırılıyor

Sanki Afganistan’daki savaş ve sözde terörle mücadele oradan Ortadoğu’ya taşınıyor. Ortadoğu Afganistanlaştırılıyor. Afganistan’da Taliban ve El Kaide adı altında verilen savaşla Pakistan, İran ve Hindistan başta olmak üzere aslında bütün bir Güney Asya istikrarsızlaştırıldı. IŞİD’le mücadele adı altında açılan bu savaşın coğrafyası da asla Suriye ve Irakla sınırlı kalmayacak gibi. Bu kirli savaş oyunu ile Ortadoğu Afganistanlaştırılırken,


Türkiye’nin de Pakistanlaştırılması hedefleniyor.

Afganistan’daki El Kaide ve Taliban oyununu ve sonrasında yaşananları çok iyi analiz etmeliyiz. Birileri El Kaide’yi ürettiler, Afganistan’daki otorite boşluğunu kullanarak, El Kaide savaşları adı altında hedef ülkeleri istikrarsızlaştırıp kendileri için tehdit olmaktan çıkardılar.


Şimdi ise IŞİD adıyla ürettikleri bir örgütle Afganistandaki senaryonun aynısını Ortadoğu’yu yeniden şekillendirmek, yeni sınırlar oluşturmak ve onlarca yıl sürecek bir Şii-Sünni mezhep çatışmasını iklimlemek için hayata geçiriyorlar. Ortadoğu’nun Afganistanlaştırıldığı bir süreçte Ortadoğu’ya komşu kimi ülkelerin Pakistanlaşması ise kaçınılmaz.


IŞİD de Kendi Koalisyonunu Oluşturabilir

IŞİD’e yapılacak olan uzun süreli bir müdahale ile Ortadoğu’yu daha da radikalleştirmek ve Ortadoğuyu her türlü savaşın verildiği (etnik, mezhepsel, ideolojik) bir savaş meydanı haline getirmeyi planlıyorlar.

Savaşı yaymak ve derinleştirmek için IŞİD’e karşı ABD tarafından ouşturulan koaliyonun karşısında IŞİD etrafında da bir radikal koalisyon oluşturulacaktır. IŞİD, ABD’nin kendisine açtığı bu savaşı güçlü bir propagandaya dönüştürüp ‘Emperyalizme karşı cihad’ çağrısı yaptığında IŞİD’e şimdikinden daha yoğun bir katılım gerçekleşir ki bu da savaşın boyutlarını ve cephelerini son derece genişletecekir.


Ortadoğunun aslına rücu etmesi, barış istikrar ve huzura kavuşması ve halk iradelerinden oluşan rejimlere dönüşmesi ile tüm sömürü mekanizmalarının çökmesinden ve Ortadoğu’nun bütünleşip bir güç haline gelmesinden korkan karanlık mihraklar, kendi yarattıkları IŞİD’e açtıkları sözde savaşlarla Ortadoğu’da bölünmüşlüğü ve istikrarsızlığı daha da derinleştirmek niyetindeler.


Süresi Belirsiz Bir savaş Ve Kıyamet Senaryosu

Obama’nın IŞİD’le savaş stratejisinin en düşündürücü yanı ise süresi belirsiz bir savaştan bahsedilmesi. Bu süresizlik aslında önemli detaylar barındırıyor ve mesajlar veriyor. Ortadoğu’da süresi belirsiz bir savaş demek ekonomik, siyasi, sosyal, etnik, mezhepsel her türlü istikrarsızlığın artması ve bölgeyi cehenneme çevirmesi anlamına geliyor. Tabiri caizse bu savaş Ortadoğu için bir kıyamet savaşını doğurabilir.


Böylesine takvimi belirsiz bir savaş, bundan önce Avrupa’da yaşanan mezhep eksenli 30 yıl ve 100 yıl savaşları gibi Ortadoğuyu bir asır daha kanlı ve karanlık bir asıra mahkum edebilir. Böyle bir savaşla birileri Ortadoğu’da tüm sistemi ve dengeleri darmadağın edip yeni ve bir yüz yıl daha sömürülebilir bir Ortadoğu’nun altyapısını oluşturuyorlar.


Bu durumda Türkiye’nin asıl vermesi gereken savaş böyle bir sinsi oyunun dışında kalmak, istihbaratı güçlendirmek, bu bulanık savaşı çok iyi analiz etmek, sınırlarında olağanüstü güvenlik tedbirleri almak, sınırlarımız içinde IŞİD’in zemin bulmasının önüne geçmek şeklinde bir savaş olmalıdır.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.