Ali Şahin Site Logo
Menü

AK Parti Kendini İklimliyor

AK Parti, 12 yıl gibi kısa zamanda siyasi, ekonomik, sosyal, askeri hemen hemen her alanda gerçekleştirdiği devrim ve dönüşümlerle Türk siyasi tarihinin en güçlü partisi olarak tarihe geçecek. AK Parti’nin bundan 10 yıl önce kimsenin hayal bile edemeyeceği bir çok devrim bugün unutulmaya başladı bile.


Türk Lirası’ndan “Asla atılamaz, atılırsa Taksim Meydanı’nda eşek gibi anırırım” gibi son derece iddialı açıklamalara rağmen atılan sıfırlardan tutun da ödenmesi mucize gibi görülen borçların ödenip, ekonomi de IMF’ye borç verecek duruma gelinmesi Türkiye’de şimdi kimsenin hatırladığı sorunlar değil. Bir zamanlar istisnasız her haber bültenin ilk konusu olan “enflasyon canavarı”nın şimdi esamesi okunmuyor.


Geçtiğimiz yıldı sanırım. Gaziantep’ten bir hemşehrimiz aradı. Adana Balcalı hastanesinde ameliyat olacağını ve ameliyat sonrası kendisini Gaziantep’e transfer etmesi için bir ambulans helikopter ayarlamamı istedi. Bu talep trajikomik de olsa beni mutlu eden bir talepti. Ülkem insanının standartları son derece yükselmişti. Öyle ya insanları hastanelerde rehin kalan bir Türkiye’den ambulans uçak ve helikopterlerle sağlık hizmeti alan bir Türkiye’ye dönüşmüştük.


THY ile uçmak seçkin ve zenginlerin harcıydı. Şimdi ise insanlarımız dilerlerse otobüs fiyatına uçakla seyehat edebiliyorlar. Bölünmüş otobanlar her gün haber bültenlerinde dinlediğimiz o acı trafik kazası haberlerini neredeyse unutturdu. Ana haber bültenlerinin tartışılmaz iki canavarı enflasyon ve trafik canavarları artık eski Türkiye’de kalan ve asla hatırlamak istemediğimiz geri kalmışlığımızın iki acı sembolleriydi.


Özgürlükler bağlamında Türkiye, tarihinde hiç olmadığı kadar özgür. Hani ana dilde eğitim ya da Kürtçe TV Türkiye’yi bölerdi? Şimdi insanlar dilerse ana dilde savunma bile yapabiliyor. Ve Türkiye çözüm süreci ile birlikte aydınlık ve güçlü yarınlara doğru havalanıp kanat çırpmanın arafesinde. Başörtüsü her yerde özgür. Kovulduğu TBMM Genel Kurulu’nda çok değil 12 yıl sonra onurla, ihtişamla dalgalanıyor.


Buraya saymakla sığdıramayacağımız ve çok da hatırlamak istemediğimiz eski Türkiye’ye dair o kadar çok acı ve sorunlar var ki… Düşünün çocuklarınıza istediğiniz ismi verme özgürlüğümüz bile yoktu eski Türkiye’de.


Sınırlarımızın ötesinde oluşan Türkiye algısı içerideki Türkiye gerçeklerinden çok daha vahimdi. Vatandaşları ABD ya da Avrupa’ya girerken dezenfekte edilen, pasaport itibarı sıfırlarda seyreden bir ülkeden, her bir gurbetçimizin taşımaktan göstermekten onur ve gurur duyduğu pasaportlu yıllara geldi Türkiye.


Her anlamda dışa bağımlı hale gelmiş bir Türkiye’den ABD ve Batı istihbaratlarının dinlemek zorunda kaldıkları bir Türkiye. Eski ve yeni farkını bariz şekilde ortaya koyan önemli bir göstergedir bu.


Özetle AK Parti, vesayetler altında, yasaklarla, yolsuzluk ve yoksulluk içinde son derece itibarsız bir yaşam süren Türkiye’yi içeride ve dışarıda her alanda muteber ve model bir ülke haline getirdi.


Instegram’da Erdoğan’ın resmini paylaşmış bir Suudili hanımefendiye onu takip eden arkadaşı “Neden Recep Tayyip Erdoğan’ın resmini paylaştın?” diye sorduğunda verdiği cevabı hiç unutmuyorum; “Bu soruyu cevaplamam için kitaplar yazmam lazım ama özetleyeyim” demiş ve devam etmişti: “Erdoğan batmış bir ülkeyi 10 yıl içinde dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline getirdi. Bununla da kalmayıp İslam Alemi’nin tüm sorunlarını kendi sorunu gibi samimi bir şekilde sahiplendi ve savundu. Ancak Erdoğan’ın resmini asıl paylaşma nedenim bu ikisi değil. Ben Erdoğan ve AK Parti’yi tanıyıncaya kadar Türklerin Osmanlı’nın devamı olduğunu ve Müslüman olduklarını bilmiyordum!”


AK Parti, sınırlarının ötesinde bir çok coğrafyayı hipnozdan uyandırdı. Özellikle dışarda Erdoğan Türkiye'sinden ve AK Parti’den duyulan en büyük rahatsızlık da bu zaten. Ancak, Allah’ın milletler ve coğrafyalar için yazmış olduğu bir kader var ve bu kaderin önüne geçilmesi asla mümkün değil…


Yeryüzünün karanlık mahzenlerinde birilerinin kabusu gerçekleşiyor… AK Parti şimdi kendini tüm İslam coğrafyasında iklimliyor. Kuzey Afrika’dan Endenozya’ya kadar uzanan bir çok ülkede AK Parti programlarıyla Adalet ve Kalkınma Partileri kuruluyor.


Bu yönüyle AK Parti dünya siyasi tarihinde uzun yıllar konuşulacak ve araştırmalara konu olacak önemli bir ilki ve dönüşümü başarıyor. Herhangi bir Batı ülkesinde de bir gün “Justice and Development Party” adıyla bir parti kurulursa hiç şaşırmayalım.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.