Menü

Antep’e Gazilik Unvanının Verilmesinin 98’nci Yıl Dönümü Kutlu Olsun.

Antep’e Gazilik Unvanının Verilmesinin 98’nci Yıl Dönümü Kutlu Olsun.

Antep direnişi bir abide, ikinci bir Plevne, ikinci bir Çanakkale’dir. Bu mücadeleler, her şeye rağmen Türk kahramanlığının ebedi olduğunu cihana tasdik ettirmiştir. Antep direnişi de bu yönüyle milli mücadeleye ve bağımsızlığımıza büyük bir katkı sağlamıştır.


Meşru haklarını koruma ve savunma dışında gayesi olmayan Antep halkının en büyük kaybı ise şüphesiz binlerce evladını kaybetmesidir. Bu mücadelede Antepliler, varını yoğunu ortaya koyarak büyük bir özveride bulunmuşlardır.

Türk milletinin bağımsızlığı konusundaki iradesini ortaya koyan, imkânsızlıklar içerisinde mücadele veren, işgale direnen ve düşmana geçit vermeyen Antep'e 6 Şubat 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 147. toplantısında meclis başkanlığına sunulan önergeyle, toplantının ilk celsesinde “Gazi” unvanı oy birliğiyle ve büyük bir coşkuyla kabul edilmişti.

Dışarıdan hiçbir destek almadan, otuzbeş bin nüfusunun 6 bin 317’sini şehit vermiş, milli mücadelenin en onurlu ve şerefli şekilde yaşandığı bu şehrin evlatları olarak “Gazilik” unvanı verilişinin 98. yıldönümünde; aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi, Antep'in tüm gücüyle direnen fedakâr ve cefakâr halkını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.
Kategoriler:
Haber

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.