Ali Şahin Site Logo
Menü

Charlie Hebdo’nun Gör Dedikleri

Charlie Hebdo’nun Paris ofisine düzenlenen saldırı ile dünya kamuoyu adeta yeni bir 11 Eylül şoku ve psikolojisi yaşadı. Saldırının yaşandığı aynı saatlerde ise Nijerya’da Boko Haram örgütünün 2000’i aşkın Müslümanı katlederek haritadan sildiği kasabanın üzerinde dumanlar hâlâ tütmekteydi.


Ne var ki, kimse fakir Afrika’daki siyah Nijerya’nın acısını duymadı. Herkes zengin Avrupa’nın beyaz Fransa’sında Yemen El Kaidesine bağlı meşkuk teröristlerin saldırılarında hayatlarını kaybeden 17 Avrupalı’nın yasını tuttu. Yeryüzünün nerdeyse  tüm liderleri bir araya gelerek Doğunun ve Afrika’nın sömürülmüş zenginlikleriyle inşa edilmiş Paris’in muhteşem cadde ve sokaklarında kol kola yürüdüler.


Kimse Afrika’da bir günde katledilen 2000 insan için yürümedi. Bırakın yürümeyi aklından dahi geçirmedi. Kimse 3 yıl içinde Suriye’de kimyasal silahlarla, varil bombalarıyla katledilen 30 bini çocuk 250 bin Suriyeli Müslüman için yürümeyi önermedi, gündeme bile taşımadı…


Yerkürenin Doğu yakasında patlayan her bomba yüklü araçla birlikte hayatlarını kaybeden yüzlerce insanı kimseler hatırlamıyor bile…


Mısır’da bir gün içinde özgürlük isteyen 5000 insanın meydanlarda katledilişi bir aksiyon filmi gibi izlendi…


Ölüm ve katliam, her türlü silahla yok edilen yüzlerce Gazzeli çocuk için sıradan bir yazgıydı sanki…

Pakistan’da okul baskını sonucu öldürülen 148 öğrenci zihinlerden çoktan silindi bile…

İslam coğrafyasında her gün patlayan bombalarla gerçekleşen yüzlerce ölüm kanıksandı, rutinleşti ve Doğu’nun kaderi haline geldi.


Kısacası Charlie Hebdo, zengin ve beyaz dünyanın iki yüzlülüğünü ortaya koyan önemli bir dramdı. Ancak insani dramı bir yana, Charlie Hebdo çok önemli soru işaretleri ve şüpheler barındıran yeni bir 11 Eylül vakası aynı zamanda..


Peki neydi tüm dünyanın hipnoz edildiği Charlie Hebdo baskının iç yüzü?

Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) olarak yıllardır El Kaide ve Taliban’dan Eş Şebab ve Boko Haram’a kadar terör örgütlerine odaklanıyoruz. Terör örgütlerinin yer küredeki ekonomik ve siyasi şekillendirmeler için küresel derin güçler tarafından post modern savaş enstrümanları olarak kullanıldıklarını defalarca yazdım çizdim.


Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Yemen El Kaidesi de bu bağlamda analiz ettiğimiz örgütlerden biriydi. Aslında Charlie Hebdo baskını ile ilgili şüphe ve sorular zinciri de Yemen El Kaidesinin kuruluşuna ve kurucusuna kadar uzanıyor. Şöyle ki, Yemen El Kaidesinin kurucusu Suudi asıllı Said Ali El Shihri’dir. Shihri 2001 yılında Pakistan’da yakalandıktan sonra 2002 yılında ABD makamlarına teslim edilir ve Guantanamo’ya götürülür. Yaklaşık 6 yıl Guantanamo’da tutulan Shihri her ne hikmetse “Sosyal Rehabilitasyon” adı altında Suudi Arabistan’a gönderilir. Bundan sonra Shihri 2009 yılında youtube’da yayınlanan ve Yemen El Kaidesini kurduğunu ilan eden bir videoda görünür. Yani Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Yemen El Kaidesinin lideri Guantanamo çıkışlı biridir. Bence, Charlie Hebdo saldırısının üzerindeki ilk soru işareti de bu noktadır.


Şimdi gelelim saldırı üzerinde şüphe uyandıran diğer sorulara. Öncelikle saldırı ile ilgili video görüntülerini ilk izlediğim anda zihnimde uyanan algı bir film platosu algısı oldu. Sanki saldırı için geniş bir bölge boşaltılıp sinema platformu haline getirilmiş ve setler oluşturulmuştu.


Video görüntülerini izledikçe zihnimde oluşan soruların sayıları da artmaya başladı:

1- Paris çeşitli vesilelerle onlarca kez ziyaret ettiğim bir şehir. Dergiye saldırının gerçekleştiği sokak Paris’in en yoğun araç ve yaya trafiğinin olduğu sokaklardan biridir. Saldırı esnasında bina ile kesişen sokaklardan saldırı sokağına araç giriş ve çıkışı hiç yok! Sanki özellikle giriş çıkışlar kapatılmış ve sokaklar boşaltılmış gibiydi. Oysa saldırının başladığı anlarda olaydan habersiz araç ve yayaların sokakta seyir halinde olmaları gerekirdi.


2- Saldırganların şehir içinde seyir halinde iken araçlardan inerek polisi vurmaları ve bu rahatlıkları ikinci önemli soru işareti. Ana hedef Charlie Hebdo idi ve eylem teröristler tarafından başarı ile icra edilmişken kaçmak yerine seyir halindeki aracı durdurup tek kişi olan polisi vurmak neden?


3- Tekbir sesleri özellikle üretilmiş bir mizansen. Tekbir sesi ile terör saldırısı doğrudan İslam’a linkleniyor, yönlendiriliyor.


4- Araçtan inip yerde yatan polise ateş anı düşündürücü. Namlunun doğrulduğu ve ateş noktası polis değil. Polisin ön tarafı. Tek el ateş ediliyor ve merminin isabet ettiği zeminden toz kalkıyor. Yerde yatan ve kıvranırken görünen polisin ilk vurulma anı da yok. Vurulduğu yerde polis dönerek ilerlerken yerde kan izine rastlanmıyor.. Ve vurulan polis silahına nedense hiç davranmıyor!


5- Polisi vuran teröristler yeniden araca bindikten sonra kayıt sona eriyor. Vurulmuş ve yerde yatan polise yönelik kayıt neden devam etmiyor?


6- Polis Ankara’da helikopterle hırsız kovalarken, Paris polisi şehir içinde araçtan inip otomatik silahlarla polisi vuracak kadar rahat zaman geçiren saldırganları helikopterle neden takip etmiyor?


7- Araçla şehir içinde seyir eden ve her köşe başında Fransızlar tarafından kayda alınan teröristler şehrin içinde nasıl kaybediliyor?


8- Paris mobese kameraları ile donatılmış bir kent. Mobese takibi neden yapılamadı ve teröristler kaybedildi?


9- Teröristler kimliklerini araçta gerçekten unuttular mı? Yoksa o kimlikler araca daha sonra birileri tarafından mı konuldu?


10- Diplomatik kırmızı pasaportumla Fransa’ya giriş çıkış yaparken polisler tarafından nerdeyse MR’ım çekilirken uluslararası terörist listesinde isimleri olan saldırganlar Paris sokaklarında nasıl rahat gezindiler. İstihbarat açığı tek başına açıklayıcı değil.


11- Charlie Hebdo saldırısını araştırmakla görevlendirilen Fransız Başkomiser Helric Fredeo’nun intihar gerekçesi nedir?


Kısacası Charlie Hebdo baskını gerek zamanlaması, gerekse gerçekleşme usulü ve yöntemi, gerekse rahatlığı ile içinde son derece derin kuşkular barındıran şüpheli bir terör saldırısı.

Ve Charlie Hebdo saldırısı ile birilerinin İslam karşıtı yeni bir küresel 11 Eylül psikolojisi yaratma çabası içinde oldukları çok açık.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.