Ali Şahin Site Logo
Menü

İmam Hatip Bir Merhamet Medeniyetidir

İmam Hatip Bir Merhamet Medeniyetidir

Değerli dostlar,

Bizi bugün burada buluşturan Rabbimize hamdederken, bu müstesna buluşmada emeği geçen arkadaşlara da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu değerli buluşmamızın milletimize, ümmetimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

Değerli dostlar! İmam Hatiplilik bir eğitim, talim terbiye, bir okul, bir medrese olayından ibaret değildir.

İmam hatip demek bir RUH demektir. İmam Hatip Demek bir MEDENİYET demektir. İmam Hatip demek bir HAREKET demektir.

İmam Hatip demek bir BARIŞ, KARDEŞLİK ve PAYLAŞIM RUHU demektir.

İmam Hatip demek bir  MERHAMET MEDENİYETİ demektir.

İmam Hatip demek bir EMR-İ BİL MARUF, NEHY-İ ANİL MÜNKER demektir. Yani; İyiliği Emretmek, Kötülükten Men Etme hareketidir.

İmam Hatiplinin sınırları sadece kendisi olamaz. İmam Hatiplinin sınırları sadece kendi evi, mahallesi, ili ve ülkesi olamaz.

İmam Hatipli kendini 780 bin km kare ile sınırlayamaz. İmam hatip ruhu bütün bir yerküreyi ve bütün bir evreni kuşatmak zorundadır...

Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal ne diyor? Pakistan hai hamara, Hindustan hamara, Çin hamara. Müselman hai ham sare jaha hamara. “Pakistan bizimdir, Hindistan bizimdir, Çin bizimdir. Müslümanız biz bütün cihan bizimdir.”

Eğer bir İmam Hatiplinin iyilik coğrafyası sadece kendi bedeni ile sınırlı ise o İmam Hatipli beyhude ve bedbaht yaşam süren bir İmam Hatiplidir.

Bir İmam Hatiplinin nüfuz coğrafyası Şam'dan Kahire ve Zanzibar'a, Cakarta'dan Arakan ve İslamabad'a bütün bir yeryüzüdür.

Şunu bilmeliyiz ki, eğer İmam Hatipliliğim yaşadığım mahallenin fakirine, mazlumuna, mağduruna dokunamıyor ise bu bir İmam Hatiplilik olamaz.

Mahallenin, şehrin azizleri gibi, Yunus Emreler gibi, Şems-i Tebriziler gibi yayılmalıyız tüm şehirlere, köy, kasaba ve mahallelere. Bulunduğumuz her bir yerde karanlıklar aydınlığa dönüşmelidir.

Ve şunu bilmeliyiz ki, İmam Hatipliliğimiz yeryüzünün zalimlerini uykusuzluğa mahkum etmiyor ise bu bir İmam Hatiplilik olamaz...

Bir İmam Hatipli yeryüzünde merhametin, barışın, kardeşliğin, paylaşımın temsilcisidir.

O nedenledir ki, yeryüzünde çürümüş tüm zulüm ve sömürü sistemlerini yürürlükten bir bir kaldırıp, yerine gürbüz bir merhamet ve paylaşım çağını inşa edebilecek tek ruh, İmam Hatip ruhudur.

Bu nedenledir ki, bugün içerden ve dışardan karşı karşıya kaldığımız tüm meydan okumaların odağında İmam Hatip ruhu vardır.

Bu meydan okumaların üstesinden gelip bertaraf etmek istiyor isek önce kendimizden başlayarak asli kodlarımıza, fabrika ayarlarımıza dönmek zorundayız.

Kim ve ne olduğumuzun, arzettiğimiz değerin farkına varmak zorundayız.

Yeryüzünde çürümüş tüm zulüm ve sömürü sistemlerini yürürlükten bir bir kaldırıp, yerine gürbüz bir merhamet ve paylaşım çağını inşa etmek hep birlikte ve dimdik ayakta olmak zorundayız.

Allaha emanetsiniz...

Kategoriler:
Konuşma

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.