Ali Şahin Site Logo
Menü

Muharip asker bizi işgalci ülke yapar

Orta ve Güney Asya’da, Taliban üzerinden enerji kaynakları ve siyasi etki alanları için verilen mücadelede Ankara’nın önemi her geçen gün artıyor. Uluslararası güç dengeleri hakkında yazdığı analizleriyle tanınan Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) Başkanı Ali Şahin’e göre tarihsel ve stratejik dinamiklerinden dolayı Türkiye, Afganistan ile Pakistan üzerinde güçlü bir nüfuz ve imtiyaza sahip. “Bu ayrıcalık, küresel aktörlere karşı daha avantajlı bir konum sağlayarak Türkiye‘nin uluslararası alandaki önemini güçlendiriyor” diyen Şahin, şöyle devam etti:


“TALİBAN’SIZ ÇÖZÜM ZOR”

* Afganistan’daki Türkiye imajı, diğer Batılı ülkeler gibi bir işgalci güç imajı değil. Afganistan’ın kalkınma, altyapı, sağlık, eğitim gibi temel sorunlarının çözümünde rol oynayan dost ve kardeş bir ülke imajıdır.

* Türkiye‘nin Afganistan’a muharip güç göndermesi Türkiye‘yi dost ülke olmaktan çıkarıp işgalci konumuna sokar. Bu, Türkiye‘nin Güney ve Orta Asya çıkarlarını zedeler.


* Afganistan’da Taliban’sız bir çözüm nerdeyse imkânsız. Uzlaşı seçeneği, ABD makamları, NATO ve İSAF bünyesinde görev yapan komutanlar ve Karzai hükümeti tarafından çeşitli kereler dillendirildi. Böyle bir durumda Türkiye‘nin Taliban’ı karşısına alacak eylem ve söylemlerden kaçınması doğru bir strateji.


TERÖRÜN PANZEHİRİ

* İstikrar için Afganistan, gelişme ve güvenlik açısından öncelikli bölgelere ayrılmalı. Şiddetin fazla görülmediği Kuzey Afganistan eğitim, sağlık ve istihdam açasından örnek bir bölge haline getirilmeli.


* ISAF’ın yerini “İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Destek Gücü” almalı. Afganistan’da güven ortamı ancak böyle sağlanabilir.

* Aşiretlerle yakın ilişkiler kurulmalı ve ülke yönetiminde söz sahibi yapılmalı. Bu durum, aşiretlerin terörle olan bağını koparacaktır.


Sabah Gazetesi, 20.02.2009

Kategoriler:
Haber

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.