Ali Şahin Site Logo
Menü

Şehr-i Medeniyet, Gaziantep

Gaziantep yaşayan bir tarihin adıdır… Gaziantep şehitler ve gaziler diyarıdır… Gaziantep toprağını canından aziz bilen Şahinbeylerin, Karayılanların, Kamillerin kentidir. Gaziantep mavzeri omuzlarına yük görenlerin, yumruklarını memleket kadar büyük bilen kahramanların şehridir.


Gaziantep tarihin her dönemine ait kalıntıları, kültürel izleri ve değerleri geçmişten geleceğe taşıyan bir kervandır… Gaziantep bilinen en eski medeniyetlerin ev sahibidir. Gaziantep gezmekle bitmeyecek bir açık hava müzesidir… Gaziantep baharatlarıyla, nefis yemekleriyle ve tatlılarıyla damakların tadıdır, lezzetlerin durağıdır… Gaziantep yeşil altının yani fıstığın anavatanıdır. Gaziantep kültürel çeşitliliği ile bir gökkuşağıdır. Gaziantep Evliya Çelebinin “ Şehr-i Ayıntab-ı Cihan’ıdır”. Gaziantep Doğuyu Batı ile birleştiren bir ipek yolu kavşağıdır… Gaziantep aşklarını tarifsiz acılarla yaşayan Ezo gelinlerin şehridir… Gaziantep muhacirlere Ensar’dır… Gaziantep üretenlerin, girişimcilerin kalesidir…


Doğduğum ve büyüdüğüm, sokakların da dolaştığım, havasını soluduğum, suyunu içtiğim Gaziantep benim için dünyada belki de anlatmakla bitmeyecek nadide şehirlerden birisidir.


Antepliler vatan, hürriyet ve namus uğruna mücadele ederek Antep’i düşman işgalinden kurtarmak için 2 yıl 1 ay 28 gün mücadele etmişler, 6 bin 317 şehit vererek 25 Aralık 1921′ de özgürlüğüne kavuşmuş, bu eşsiz mücadelesi “GAZİ” lik unvanı ile onurlandırılmıştır.


Gaziantep, ülkemizin sürdürülebilir kalkınma sürecinde ekonomik ve sosyal gelişme dinamiklerini içinde barındıran Ortadoğu ve batı arasında ekonomik entegrasyonu sağlayan ve aynı zamanda kültürel köprü görevi gören önemli bir ildir. Çin’den başlayıp Avrupa’ya kadar uzanan, tüccarların, bilgelerin, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin yolu olan dünyaca ünlü 2000 yıllık İpek Yolu’nun üzerinde kurulmuş ve yükselmiş bir coğrafyadır Gaziantep.


Coğrafi yönden GAP’ın giriş kapısı, sanayisi ve ticari hacmi ile de GAP kalkınmasında temel teşkil eden Gaziantep, ekonomik yönden çevresindeki 18 ili etkisi altında tutmaktadır. Güçlü ekonomisiyle bölgede ön plana çıkan Gaziantep, sanayi ürünleri üretiminde yüzde 2.6’lık üretim payı ile Türkiye’de 7. sırada bulunuyor. 1990-2011 yılları arası Teşvik Belgesi Düzenlenen İmalat Sanayi Yatırımları verilerine göre Gaziantep imalat yatırımlarında yüzde 3.9 pay ile Türkiye genelinde 6. sırada. Gaziantep, 769 firma ile yatırım yapan firma sayısında Türkiye’de 9. sırada, son yıllarda ihracatta ciddi yükselişiyle yüzde 2.8’lik payla 9. sırada bulunuyor. Gaziantep OSB enerji tüketimi, parsel dağılımı, istihdam edilen işçi sayısı bakımından Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 1.270 ihracatçı firma ile 172 ülkeye ihracat yapma başarısını gösteren Gaziantep makine halısı, fıstık, plastik poşet ve iplik (akrilik, sentetik, polyester, PP) üretiminde Türkiye liderliğini üstlenmektedir. Türkiye’de en fazla ihracat yapan 10 il arasında 6.sırada yer alan Gaziantep Dünya Bankası Rekabetçi Şehirler Bilgi Tabanı (CCKB) Projesi kapsamında dünyanın en rekabetçi 7 kentinden biri seçilmiş olup, ekonomik açıdan başarılı, girişimci üretken ve rekabetçi bir kent olarak değerlendirilmektedir.


Gerçekleştirdiği üretim ve ihracat hacmi ile ülkemiz ekonomisine yön veren illerin başında gelen Gaziantep, Sayın Cumhurbaşkanımızın da tüm Türkiye’ye örnek gösterdiği bir sanayi, ticaret, kültür, huzur ve barış kentidir. Gaziantep Türkiye’de devlet desteği ve teşvikini en az alarak kendisini kalkındırmayı başarmış ender şehirlerimizden biridir, Gaziantep’in özellikle sanayi ve ticaretteki başarının sırrı insanının girişimciliğinde, üretkenliğinde, yüksek ticari kabiliyetinde ve doğduğu topraklara bağlılığında saklıdır.


Gaziantep yatırımcılar için birçok stratejik avantajlara sahip olan bir kentimizdir. Yabancı yatırıcımlar için iyi bir pazar olan Suriye, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerine coğrafi ve kültürel yakınlığı olan Gaziantep, enerji kaynağı olarak doğal gazın kullanıldığı 5 organize sanayi bölgesiyle, serbest bölgesi ve AR-GE ve İnovasyon çalışmaları yapan teknoparkıyla yatırımcılarını cezbetmektedir.


Adana, Mersin ve İskenderun bölgelerine otoyol bağlantısının bulunan Gazi Şehrimiz,  uluslararası havaalanıyla, sanayi Bölgesi içerisinde bulunan demiryolu, container terminali ve çok sayıdaki tır filolarıyla hızlı, güvenli ve ekonomik taşımacılığının alt yapısını oluşturmayı başarmıştır.


Gaziantep aynı zamanda dış ticaret yapan firmaların ve yabancı yatırımcıların ihtiyaç duyduğu, bankacılık, gümrükleme, lojistik, depolama, müteahhitlik, iletişim, ulaşım, konaklama vb. birçok hizmet dallarında da ciddi bir hizmet alt yapısına sahiptir.


Gaziantep’te son yıllarda tarihi ve kültürel doku, yapılan projelerle yeniden canlanmakta, müze ve konaklama tesisi sayısı her geçen gün artmakta, fuar ve kongre organizasyonları çoğalmakta, ulaşım olanakları iyileşmektedir. Ayrıca kent, açılan Suriye ve Irak resmi konsoloslukları ve artan fahri konsolosluklar ile diplomasi merkezi yolunda ilerlemektedir.


Gaziantep ticari, kültürel ve turistik açıdan çok güçlü potansiyellere sahip bir şehirdir. Bu potansiyelleri stratejik bir yol haritası ve planlama ile açığa çıkardığımız takdirde hem ülkemizde hem de dünyada Gaziantep kalkınma yarışında hep en üst sıralarda yer alacaktır. Gaziantep, Ortadoğu’nun bir Dubai ya da Beyrut’u olabilecek çekim gücüne sahiptir. Gaziantep yeniden şekillenmekte olan Ortadoğu’nun özgürlüğe, gelişmeye, büyümeye, kardeşliğe ve paylaşıma açılan önemli bir kenti olacaktır. Gaziantep’in belediyeleriyle, esnafıyla, STK’ları ve ticari eşrafıyla kendini Ortadoğu’daki huzurlu günlere hazırlaması gerekiyor. Yakın bir gelecekte Ortadoğu’nun 100 yıllık suni sınırları sorgulanır hale gelecektir. Bu coğrafya sınır sendromundan kurtulduğunda Gaziantep sadece Türkiye ve bölgenin değil dünyanın konuştuğu bir kent haline gelecektir.


Suriye’deki zulümden ilimize sığınan kardeşlerimiz için ilimizde açılan 3 çadır kent ve 1 konteyner kentte yaklaşık 35.000 kişi, kamp dışı yerlerde ise yaklaşık 150.000 kişi olup, buradaki kardeşlerimize şehir hayatında mevcut olan, eğitim, sağlık, bankacılık, haberleşme,  güvenlik gibi hizmetlerin tümü en iyi şekilde verilmektedir. Ülkelerindeki olaylardan dolayı İlimize sığınan Suriyeli kardeşlerimize her konuda destek olan ve Ensar bir duruş sergileyen tüm hemşerilerimize, kamp çalışanlarımıza, güvenlik güçlerimize, sağlık çalışanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize şahsım, partim ve hükümetimiz adına teşekkür ederim. Gaziantep olarak, Türkiye olarak bu insanlık sınavından inşallah başarıyla çıkağız.


Değerli Milat okurları,

Gaziantep bir kardeşlik, hoşgörü ve harmoni kentidir. Aynı sokağın bir köşesinde Kürt, bir köşesinde Arap, bir köşesinde Türk barış, huzur ve dayanışma içinde yaşarlar.


Aynı sokakta yaşayan bir Alevi ailenin evinde pişmiş yemeğe az sonra çalınan kapı ile karşı Sünni komşudan gelen yemek tabağı da eşlik eder. Ya da tam tersi. Sünni komşunun o akşamki sofrasını Alevi komşunun mutfağında pişmiş enfes yemekler de süsler…


Yerlisi, Vanlısı, Siirtlisi, Şanlıurfalısı, Mardin ve Adıyamanlısı ile Baraklısı ve Suriyeli mazlumları ile Gaziantep herkes için bir ana kucağı gibidir. Gaziantep yorgun gemiler için sütliman bir rıhtımdır…


Gaziantep, bir ilan-ı aşktır ve ben seni seviyorum Ey Şehr-i Medeniyet, Gaziantep…


Siz saygıdeğer Milat Gazetesi okurlarını Gaziantep’imize davet ediyor, sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.