Ali Şahin Site Logo
Menü

Türk gençleri AB’ye olan inancını kaybediyor!

Türkiye- Avrupa Birliği Karma Parlamento üyesi olarak Strasbourg’da komisyon çalışmalarına katılan Gaziantep Milletvekili Ali Şahin yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı samimiyetini sorguladı.


Avrupa Birliğinin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Fule’ ye AB’nin Türkiye’ye karşı samimiyetini sorgulayan Ali Şahin; ” Bundan 15 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyesi bir milletvekilinin danışmanlığını yapıyordum. Şimdi ise ben bu komisyonun üyesiyim ve 1960’lı yıllardan bu yana KPK toplanarak Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini gerçekleştirmeye çalışıyor. Muhtemeldir ki benden sonra da bir başka nesil gelecek ve bu toplantılar hala devam ediyor olacak. Bu arada Türkiye’de geçtiğimiz günlerde gençler arasında Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde AB’nin Türkiye’ye karşı samimiyetini ölçen bir anket yaptı. Daha önceleri AB’nin samimiyetine %70 oranında inanan gençlerimizin oranı şimdi % 40 lara inmiş durumda. Türk kamuoyu AB’ye karşı olan güvenini kaybediyor. Sayın Fule, cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bundan birkaç ay önce sizin de vatandaşı olduğunuz Çek Cumhuriyetini ziyaret etti. Çek Cumhurbaşkanı Sayın Klaus Türkiye’nin AB sürecine olan sabrına ilişkin hayranlığını dile getirerek “çok sabırlısınız biz olsaydık bu kadar sabredemezdik” şeklinde bir açıklama yaptı. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda AB’nin Türkiye’nin katılım sürecindeki duruşunu samimi buluyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltti.

Soruyu Türkiye ne kadar samimi ise AB de o oranda samimidir şeklinde geçiştiren Avrupa Birliğinin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Fule Türkiye’nin AB’ye tam katılım süreciyle ilgili iyimser olduğunu dile getirdi.

Kategoriler:
Konuşma

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.