Menü

Yeni Türkiye (3) Sınırların Ötesinde de Varolabilen Türkiye

Türkiye, Doğu’da Myanmar ve Japonya’dan Batı’da İngiltere’nin Man Adalarına kadar 38 ülkede 76 noktada şehitliği bulunan bir medeniyetin torunları tarafından  kurulmuş bir ülkedir.


Türk toplumunun genlerinde hangi milletten ve dinden olursa olsun mazlum ve muhtaç milletler için hamilik ve sahiplenme şifreleri vardır. Tarih boyunca 1547’de Endonezya’nın Açe adasında ki Müslümanların Sultan 2. Selim’den Portekiz işgaline karşı istediği yardım talebinden tutun 1846 yılında İrlanda’da yaşanan büyük açlıkta Sultan Abdülmecid’in İrlandalılara gönderdiği gıda yardımına kadar Osmanlı ve sonrasında Türkiye tarihi mazlum ve muhtaç milletler için yapılan yardımlar ve hamilik hikayeleriyle doludur.


Yakın zamanımızda Türkiye’nin zengin Batının suskunluğuna rağmen Somali için ortaya koyduğu karşılıksız yardım çabaları bütün dünyada yankı uyandırmıştır. Somali diasporası tüm dünyada Türkiye’nin bu çabalarını her platformda gündemde tutar hale gelmiş ve adeta Somali Türkiye’nin bir parçası gibi algı oluşturmuştur.


Türkiye Myanmar’da katliamlara uğrayan Arakan Müslümanlarına hamilik elini ilk uzatan ülke olmuş Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi Arakan Müslümanlarını ziyaret eden ilk yabancı heyet olmuştur.


TİKA bugün din dil ırk ayırt etmeden yeryüzünün her bir noktasında insanlığa altyapıdan eğitim ve sağlık hizmetlerine, su tedarikinden temel gıda desteği ve tarihi mekan restorasyonlarına hizmetler sunmaktadır.

Yeni Türkiye, sadece Müslüman coğrafyaların değil, Papua Yeni Gine’de hala cadı oldukları suçlamaları ile yakılarak öldürülen masum kadınların da dertlerini misyon edinen bir Türkiye olmalıdır.


Bu anlamda Yeni Türkiye tarihi misyonlarını yeniden üstlenmiş tenha ve terkedilmiş coğrafyalardaki mazlumların hakların haklarını koruyan ve hamilik eden bir Türkiye’dir.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.