Ali Şahin Site Logo
Menü

Yeni Türkiye (4) Tüm Vesayetlerden Kurtulmuş Bir Türkiye

Türkiye, Cumhuriyet sonrası kendi içinde yaşadığı etnik ve mezhepsel farklılıklar, azınlık hakları, demokrasi ve özgürlükler konusunda sancılı yıllar yaşamış ve kısmen de yaşamakta olan bir ülkedir.


Türkiye, hangi dil, din, ırk, mezhep ve renkten olursa olsun tek bir birey dahi olsa o vatandaşının tüm haklarını garanti altına alan, koruyan bir ülke olmak zorundadır. Türkiye, tüm farklılıklar için yaşanabilir bir coğrafya haline geldiğinde bırakın bölünmeyi insanların vatandaşı olmak, içinde yaşamak için sınırlarına akın ettiği bir ülke haline gelecektir.


Zenginlik ve özgürlük Türkiye’yi herkes için yaşanabilir bir cazibe coğrafyasına dönüştürecektir. Türkiye’nin özellikle etnik ve mezhepsel farklılıklar, azınlıklar için kırmızı çizgileri net bir şekilde çizilmiş son derece geniş bir özgürlük tanımı ortaya koyması gerekir. Kırmızı çizgi bu coğrafyada yeni sınırlara izin vermeyecek çizgilerdir. Kürt meselesinde özgürlüklerin gecikerek hayata geçirilmesi Kürt halkı nezdinde PKK gibi bir terör örgütüne meşruiyet kazandırmış ve AK Parti iktidarı tarafından siyasi riskler alınarak verilen hak ve özgürlükler PKK’nın verdiği savaşla elde edilmiş haklar şeklinde bir algı yaratmıştır.


Yeni Türkiye, yersiz korku ve tabularından sıyrılmış, oluşturduğu geniş özgürlük alanlarıyla herkes için yaşanabilir, zenginlik ve özgürlük bağlamında güçlü bir cazibe merkezi haline gelmiş Türkiye olmalıdır.


Türkiye, Cumhuriyet sonrası halk iradesi yerine vesayet rejimleri ile anılan bir ülke oldu. Çoğu kere askeri vesayetler ülkenin demokratik yolculuğunu akamete uğratırken format değiştirerek zaman zaman sermaye zaman zaman da medya vesayetine dönüştü. 2003 yılı sonrası AK Parti iktidarları ve Erdoğan’ın vesayetlerle olan mücadelesi 2014 yılına geldiğinde ciddi anlamda sonuç verdi. Darbe ve cunta odakları Türkiye cumhuriyeti tarihinde ilk kez yargı önüne çıkarıldı ve Türkiye başta cuntacılar olmak üzere vesayet odaklarıyla hesaplaştı.


Tüm güçlüklerine rağmen başarılı bir şekilde yürüttüğü vesayetlerle mücadele çabaları sonucunda Türkiye, halk iradesinin en güçlü ve ülke yönetiminde mutlak hakim olduğu bir döneme girmiştir.


Yeni Türkiye askeri, medya ve sermaye vesayetlerinden kurtulmuş halk iradesinin en güçlü devrini yaşadığı Türkiye’dir.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.