Ali Şahin Site Logo
Menü

Yeni Türkiye (6) Küresel Güç Potansiyellerini Ortaya Koyan Bir Türkiye

Türkiye tarihten gelen kalıtsal genleriyle, tarih boyunca üstlenmiş olduğu küresel misyonlarla, dünyanın 38 ülkesinde 76 noktasında var olan şehitlikleriyle, İslam Coğrafyası üzerinde sahip olduğu güçlü nüfuzuyla, genç, üretken ve dinamik nüfusuyla, jeostratejik konumuyla küresel güç potansiyellerine sahip bir ülkedir.


Dünyanın içinden geçtiği değişim ve dönüşüm, küresel güç merkezlerinin yer değiştiriyor olması konjonktürel olarak Türkiye’yi küresel bir güce dönüştürmektedir. Türkiye istemese de konjonktür ve küresel kader Türkiye’ye bu misyonu yükleyecektir.


İstanbul’a yapılacak olan Kanal İstanbul, Dünyanın en büyük havalimanı, 3. Köprü  projeleri, savunma sanayinde Türkiye’nin kat ettiği mesafeler Türkiye’nin kaderini değiştiren önemli projelerdir.


Kanal İstanbul, İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla birlikte Türkiye, dünyanın en stratejik 3 su yoluna sahip olacaktır. İnşa edilecek dünyanın en büyük havalimanı ve Kanal İstanbul projeleri ile Türkiye, dünya hava ve su ulaşımı taşımacılığı üzerinde söz sahibi önemli bir güç haline gelecektir. Doğu ile Batı, Kuzey ile Güneyi birbirine bağlayan Türkiye, bu jeostratejik önemi ile en az petrol kadar kıymetli bir zenginliğe sahip olacaktır.


Türkiye tarihinde ilk kez Asya ile Avrupa’yı Kuzey ile Güney’i birbirine bağlayan jeostratejik önemini bir zenginlik ve güce dönüştürüyor.


Savunma sanayinde elde edilen mesafeler de Yeni Türkiye’nin küresel güç kaderini şekillendiren önemli kazanımlardır. Türkiye’nin seri üretimlerine geçtiği insansız hava araçlarının (İHA-Gözcü) ilk satışı Katar’a gerçekleştirilmiş bulunuyor. İnsansız hava araçları günümüz savunması ve taarruz sistemleri arasında en stratejik sistemlerden birisidir.


Türk Savunma Sanayi ve Deniz Kuvvetleri’nin üzerinde çalıştığı MİLGEM Projesi Akdeniz ve Karadeniz’de güç dengelerini altüst edecek projelerden birisidir. Projeyi gündeme taşıyan Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’de ’ilk yerli uçak gemisi’ olarak tanınan ‘Havuzlu Çıkarma Gemisi’ ihalesinin tamamlanarak projenin uygulamaya geçirilmesi yolunda ilk adımın atılmasının İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin tüm güvenlik hesaplamalarını altüst ettiğini yazarak Yeni Türkiye’nin erişmekte olduğu küresel güç potansiyeline dikkat çekmiştir.


Bu anlamda Yeni Türkiye, küresel güç potansiyellerini açığa çıkarmış küresel ölçekte “Aktör” bir Türkiye’dir.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.