Ali Şahin Site Logo
Menü

Yeni Türkiye (7) Yeni Coğraflayar Hayal Edebilen Bir Türkiye

Tarihin yeniden evindiği bu süreçte Türkiye coğrafya alternatiflerini artırmak zorundadır. AB yol haritamız güncelliğini korumalı ama tek alternatif olmaktan çıkmalıdır. Kayan ve yer değiştiren güç merkezleri ile birlikte küresel anlamda fırsatlar doğmaktadır. 


Türkiye’nin tarihin bu akışını iyi okuyarak tarihin sunacağı coğrafi fırsatları iyi değerlendirmelidir. Tarihi fırsatlar her yüz yılda bir doğar ve sunulur. Bu anlamda Türkiye’nin fırsatları kaçırarak bir yüz yıl daha bekleme şansı yoktur. Tarih şimdi Türkiye’ye Sınırsız Ortadoğu Projesi’ni (SOP) sunmaktadır.


Arap Baharı ile Ortadoğu yeniden şekillenme sürecine girmiştir. Bir başka deyişle Ortadoğu aslına rücu etmektedir. Arap coğrafyasında yaklaşık 100 yıldan bu yana hüküm süren acı, çatışma, işgal, kaos ikliminin en önemli sebeplerinden biri de oluşturulmuş suni sınırlar sendromu ve bölünmüşlük, parçalanmışlıklardır. Aynı dilden, aynı dinden, aynı kimlikten, aynı kültürden Arap coğrafyasının bölünmüş, parçalanmış 22 sınırla yoluna bir yüz yıl daha devam etmesi olanaksızdır. Unutulmamalıdır ki bu coğrafyada maksatlı oluşturulmuş suni, psikolojik, fitne sınırları yokken Arap, Kürt, Türk, Müslüman, Hristiyan, Musevi, Şii, Sünni her farklı renk ve kültür iç içe barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşamaktaydı.


Akamete uğratılmak istense de, suikastlara maruz kalsa da halk iradelerinden oluşan yönetimlerin hakim olacağı, hüküm süreceği bir Ortadoğu artık kaçınılmazdır. Kısa vadede olmasa da Ortadoğu’nun kaderinde artık yeni bir gelecek vardır. Geleceğin Ortadoğu’dan yükseleceği bir tarihi akış içerisinden geçiyoruz. Ortadoğu’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu coğrafyada cin uyanmış ve  100 yıldan bu yana hapsedildiği lambadan çıkmış, özgürlüğüne kavuşmuştur. 100 yıldan bu yana bitkisel hayatta uyutulan hasta gözlerini yeni bir geleceğe açmıştır. Ortadoğu halkları 100 yıllık hipnozdan uyanmıştır…


Tarihin karşı konulamaz akışına kapılıp sürüklenmeden bilakis bu akışa yön vererek Türkiye, tüm suni sınırlarından kurtulmuş, ekonomik, güvenlik ve siyasi anlamda AB gibi bütünleşmiş sınırsız bir Ortadoğu’yu hayal edebilmelidir. Sınırsız Ortadoğu Projesi (SOP) bu anlamda Yeni Türkiye’nin kendisini adaması gereken bir projedir. Ortadoğu’nun huzur ve istikrarı, ümmetin selameti için…


Yeni Türkiye, yeni coğrafyalar keşfetmek için yelkenler açmış bir Türkiye’dir…


YENİ TÜRKİYE;

Özgürlüğü, demokrasiyi, bir arada yaşama kültürünü, barış ve istikrarı tasavvur eden sivil anayasaya sahip bir Türkiye’dir.


Risk ve tehditleri göze alıp meydan okuyabilen bir Türkiye’dir.


Liderinin resimleri Ortadoğu’nun fakir ve tenha sokaklarına bir umut olarak çizilmiş Türkiye’dir.


Yeryüzündeki haksızlıklara “One Minute” diyebilen aktör bir Türkiye’dir.


Menfaatler politikası değil değerler politikası güden bir Türkiye’dir.


Geleceğin kendinden yükseleceği, yeryüzünün umut ve geleceği olan bir Türkiye’dir.


Mazlum milletlerin gözleri ufukta beklediği Türkiye’dir.

Kategoriler:
Makale

Yorumlar

    Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Yorum Yaz Mail Adresiniz Yayınlanmayacaktır.